Wiosenny kiermasz ogrodniczy, porady specjalistów, spacer szlakiem obiektów historycznyc oraz gawęda o historii Ogrodu Botanicznego i ludziach, którzy ją tworzyli odbędą się w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego
Józef Wilkoń to znany na całym świecie znakomity ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych, a także pisarz i edukator niezmiernie ceniony w wielu krajach Dalekiego Wschodu, w tym w Japonii. Książki z ilustracjami Wilkonia wydano niemal we wszystkich krajach Europy, w obu Amerykach, w Azji i Afryce. Dwadzieścia woluminów ukazało się w Japonii, gdzie w kilku muzeach pokazywanych jest w sumie pół tysiąca dzieł Wilkonia.
Jego przygoda z Japonią rozpoczęła się w końcu lat 80. ubiegłego wieku, gdy mer miasta Oshima założył muzeum ilustracji książkowej i do osobnego pawilonu polskiego artysty zakupił kilkaset jego prac. W sumie ok. 400 prac Wilkonia eksponowanych jest w japońskich muzeach: w Museum of Picture Books w Oshima, Chihiro Art Museum w Azumino i w Koruisaua. Wernisaż ten będzie niewątpliwie spotkaniem z wielką sztuką i wielkim człowiekiem, który o swojej sztuce potrafi tak opowiadać, że wciągnie każdego słuchacza.
Organizator: PAN Ogród Botaniczny CZRB w Powsinie we współpracy z Kolonią Artystyczną
Głównym tematem przewodnim święta będą ptaki, ich budowa, zwyczaje, miejsca występowania a także ewolucja. W trakcie obchodów postaramy się dowiedzieć jak zmieniały się te zwierzęta na przestrzeni dziejów. Dodatkowo odbędzie się seminarium prowadzone przez ornitologów oraz akcja edukacyjno-ekologiczna, której celem jest stworzenie większej bazy lęgowej dla ptaków poprzez przekazanie uczestnikom święta budek lęgowych.
Kolejna edycja wydarzenia edukacyjnego poświęconego sowom. Kierowana jest zarówno do dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych. Podczas spotkania prezentowane są krajowe gatunki sów oraz ich odgłosy. Integralną częścią jest wieczorne wyjście do parku-arboretum na poszukiwania sów. Spotkanie kończy się wspólnym ogniskiem.
Organizator: Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie
Pod okiem kuratora Narodowej Kolekcji Odmian Uprawnych Róż uczestnicy najpierw w teorii, potem w praktyce zgłębią tajniki cięcia róż parkowych - godz. 10.00. Wydarzenie na zapisy - liczba miejsc ograniczona.
Przyrodniczo-ekologiczna impreza edukacyjna w Arboretum i Zakładzie Fizjografii w Bolestraszycach w ramach której organizowany jest konkurs dla dzieci i młodzież szkół podstawowych i gimnazjów województwa podkarpackiego w kategoriach prace: plastyczne, pisemne, multimedialne, fotograficzne oraz programy artystyczne. Organizowana jest konferencja naukowa pn. „Woda a zmiany klimatu” oraz wystawa plastyczna
Sympozjum skierowane jest do biologów rozlicznych specjalności, wykorzystujących w swoich badaniach różne techniki mikroskopowe w obrazowaniu materii biologicznej na różnych poziomach jej organizacji. W badaniach struktury i właściwości materii stosowanych jest wiele różnorodnych metod i technik obrazowania, począwszy od mikroskopii świetlnej do zaawansowanej mikroskopii elektronowej i sond skanujących. Wykorzystanie technik obrazowania mikroskopowego znacząco wzbogaca naszą wiedzę o strukturze i właściwościach obiektów w skali mikro oraz pozwala dostrzec i scharakteryzować dużo mniejsze obiekty w skali nanometrycznej. Obrazy z mikroskopów to nie tylko struktura materii, ale również, a może przede wszystkim informacja o zjawiskach i procesach zachodzących w organizmach żywych. Celem niniejszego sympozjum będzie prezentacja prac młodych naukowców, w których wykorzystuje się różne metody i techniki obrazowania morfologii, ultrastruktury i składu chemicznego oraz procesów immunohistochemicznych obiektów biologicznych.
Organizatorzy: PAN Ogród Botaniczny - CZRB w Powsinie we współpracy z Laboratorium Skaningowej Mikroskopii Elektronowej Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ
To pierwsza, otwierająca sezon impreza plenerowa poświęcona roślinom kwitnącym wczesną wiosną. O godzinie 12.00 i 14.00 pracownicy ogrodu zapraszają na wspólny spacer, podczas którego pokażą najciekawsze o tej porze rośliny oraz najpiękniejsze zakątki parku. Podziwiać będziemy m.in. łany kwitnących śnieżyc, w których skąpane jest Kórnickie Arboretum każdej wiosny.
Więcej informacji na: www.idpan.poznan.pl oraz na Facebook’u (@arboretum.kornickie)
Bieg i nordic walking na dystansie 5 km po Ogrodzie Botanicznym w Powsinie.
Wystawa w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi (8-10 marca) prezentująca różnorodność storczyków. Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie ok. 150 gatunków storczyków, a pracownicy Ogrodu Botanicznego oraz członkowie Polskiego Towarzystwa Miłośników storczyków przeprowadzą warsztaty oraz prelekcje na temat uprawy i pielęgnacji tych roślin w warunkach domowych.